وقتی جاده مقصر مرگ می‌شود
نویسندگان

متن

متن

لینکدونی

نظرات شما

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 57
بازدید دیروز : 20
بازدید هفته : 110
بازدید ماه : 86
بازدید کل : 162757
تعداد مطالب : 131
تعداد نظرات : 17
تعداد آنلاین : 1وقتی جاده مقصر مرگ می‌شود
دسته بندی : <-CategoryName-> نویسنده : اصغر واحدی

 

نبودش حادثه‌ساز شده است، پلیس می‌گوید باید بسیاری از تصادفات خونین در جاده‌ها را به پای آن نوشت چون آنجا که باید باشد، نیست.

معمای تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی در جاده ها و نبود حفاظ های ایمنی ماجرای پیچیده ای شده است. نه فقط رانندگان اتوبوس های بین شهری و کامیون داران که پای ثابت سفرهای جاده ای هستند، بلکه حتی مسافرانی که هر سال تابستان همراه خانواده با خودروی شخصی راهی یکی از جاده های کشور می شوند، هم از نبود این تابلوها و حفاظ های ایمنی در برخی مسیرهای جاده ای گلایه دارند.

آنها می گویند نبود تابلوهای نشان دهنده مسیر، علائم هشداردهنده، تابلوهای تعیین کننده سرعت مجاز، خط کشی های غیراستاندارد و... بلای جان رانندگان در بسیاری از محورها بخصوص جاده های دورافتاده شده است.

خسارت های جبران ناشدنی

بررسی های کارشناسی پلیس نشان می دهد نبود علائم هشداردهنده و تابلوهای نشان دهنده مسیر تاکنون تصادفات رانندگی خونینی را رقم زده و خانواده های بسیاری را داغدار کرده است.

علیرضا شفقت، ساکن شهرستان تنکابن، پدر داغداری است که فروردین امسال تنها فرزندش را به دلیل تصادف رانندگی در مسیر جاده کشکو (هراتبر) به 2000 از دست داده است.

به گفته وی، پلیس در بررسی صحنه تصادف کمبود علائم هشداردهنده در مسیر و خط کشی غیراستاندارد را علت حادثه اعلام کرده است.

این شهروند یادآوری می کند، بارها اهالی محل در مورد خطرناک بودن این جاده و ایمن نبودن آن بخصوص برای عابران به وزارت راه تنکابن از طریق تلفن و نامه شکایت کرده اند، اما تاکنون هیچ رسیدگی به این درخواست نشده است.

بزرگراه حفاظ امن می خواهد

شهروند دیگری که دختر چهارده ساله اش چشم خود را در یک تصادف رانندگی حاصل از برخورد حیوان با خودرو در بزرگراه قزوین از دست داده است، می گوید: مشکلی که برای دختر من پیش آمده، مربوط به جاده های فرعی و نقاط کور کشور نیست، بلکه حادثه در بزرگراهی رخ داده که بر اساس قانون باید دارای حفاظ باشد تا عابر پیاده یا حیوانی نتواند وارد آن شود.

وی می افزاید: تصور کنید نیمه شب در حال حرکت با سرعت مجاز یکباره حیوانی وارد بزرگراه شده و با خودرو برخورد می کند. چه کسی مقصر این کوتاهی هاست و آسیبی را که خانواده و دختر من دیده است، چگونه می توان جبران کرد؟

به گفته این شهروند، کوتاهی راهداری در این حادثه در دادگاه ذی ربط هم بررسی و تائید شده، اما مسئولان راهداری همچنان زیر بار تقصیر خود نمی روند و یک سال است او را سر می دوانند. (مدارک و شماره پرونده قضایی نامبرده در دفتر روزنامه محفوظ است)

از کدام مسیر بروم؟ !

راننده دیگری با اشاره به مشکلی که چندی پیش همراه خانواده در مسیر جاده اصفهان به شهرکرد با آن مواجه شده است، تعریف می کند که در طول مسیر به یک سه راهی می رسد که باید یکی از راه ها را برای رسیدن به شهرکرد انتخاب می کرد، اما دریغ از یک تابلو که به او نشان دهد کدام راه درست است.

این راننده در نهایت پس از توقف طولانی بر سر سه راهی با دیدن یک رهگذر می تواند نشانی دقیق را از وی بپرسد، اما معلوم نیست اگر بر سر چنین چندراهی هایی، از رهگذر یا اهالی محلی خبری نباشد که به داد مسافران برسد، رانندگان برای پیدا کردن مسیر درست از چه کسی باید کمک بگیرند ؟

برخی رانندگان نیز می گویند در مواردی هم دیده شده که این تابلوها در محل مناسب جانمایی نشده اند یا اطلاعاتی که روی آن عنوان شده، صحیح نیست. نصب سرعتگیرها در محل نامناسب یا با برجستگی خارج از استاندارد که به نوعی عملکرد آن را مانند دست انداز کرده است، موجب شده رانندگانی که با سرعت بالا در حرکت هستند هنگام رسیدن به این سرعتگیرها کنترل خودرو برایشان مشکل بوده و حادثه بیافرینند.

کمبود تابلو در جاده های فرعی و نقاط حادثه خیز

هرچند مسئولان پلیس نیز بارها نسبت به کمبود علائم راهنمایی و رانندگی در جاده ها و حادثه آفرین بودن این وضع به مسئولان وزارت راه و سازمان راهداری هشدار داده اند، اما گزارش های مردمی که براساس آن همچنان از نبود علائم و تابلوهای هشداردهنده در بسیاری از محورهای جاده ای گلایه دارند، نشان می دهد مسئولان ذی ربط هنوز خطر را آنچنان که باید، جدی نگرفته اند.جانشین پلیس راه کشور در گفت و گو با جام جم تاکید می کند: درمورد این که متاسفانه جاده های فرعی و راه های روستایی چه از لحاظ ایمنی راه و چه از لحاظ نصب تابلوها و علائم فقیر است، شکی نیست و مسئولان وزارت راه و سازمان راهداری باید در این زمینه اقدامات جدی تری انجام دهند.

سرهنگ پرویز سیاح البرزی به عنوان کارشناسی که سال ها در حوزه تصادفات جاده ای فعالیت داشته، معتقد است که مشکل اصلی هم اکنون نه فقط در راه های روستایی و محورهای فرعی، بلکه در نقاط حادثه خیز است که تصادف رانندگی خونینی را رقم می زند.

وی توضیح می دهد:در برخی محورهای حادثه خیز درحالی که باید تابلوهای اطلاع رسانی و هشداردهنده برای این که رانندگان با دقت و احتیاط بیشتری رانندگی کنند، نصب شده باشد متاسفانه هیچ تابلویی نصب نشده است.

در برخی مسیرها نیز ممکن است تابلوها مغایر هم باشد، به طور مثال در پیچ یک گردنه روی تابلو نوشته شده گردش به راست، درحالی که رانندگان باید به سمت چپ بپیچند!

جانشین فرمانده پلیس راه کشور تاکید می کند: البته پلیس راه بر اساس وظیفه و مسئولیت خود به طور مداوم وضع ایمنی راه ها و جاده ها را بررسی می کند و موارد لازم برای رسیدگی به سازمان راهداری اعلام می شود.

سرهنگ البرزی به ضرورت نصب تابلوهای دیجیتال در برخی محورها اشاره و تصریح می کند: به طور مثال در محور هراز هنگام تابستان جاده خشک است درحالی که تابلوهای نصب شده نشان می دهد که جاده لغزنده است و رانندگان باید مراقب باشند! به همین دلیل است که تابلوها باید با توجه به شرایط آب و هوایی متغیر باشد تا بتواند اطلاعات درستی را به رانندگان منتقل کند.

کمبود فقط در جاده های فرعی و روستایی

مشکلاتی که به آن اشاره شد و گلایه های مسافران جاده ای از کمبود و حتی نبود تابلو و علائم در برخی محورها را با مدیرکل دفتر ایمنی راه و حریم سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور در میان می گذاریم، اما این مقام مسئول در سازمان راهداری کشور نظر دیگری دارد.

مهران قربانی به جام جم می گوید: کمبود علائم راهنمایی و رانندگی یا تابلوهای نشان دهنده مسیر در راه های شریانی (راه هایی که 85 درصد ترافیک و بار تردد خودروها در آن جریان دارد) دیده نمی شود و این مشکل بیشتر در راه های فرعی و روستایی وجود دارد.

به گفته وی، هم اکنون 26 هزارکیلومتر راه شریانی در کشور وجود دارد که طی سال های گذشته تلاش شده به میزان مورد نیاز علائم و تابلوها در این مسیرها نصب شود.

قربانی توضیح می دهد: درست است که مسئولیت پیگیری و نظارت بر نصب علائم و تابلوها هم در محورهای شریانی و هم در جاده های فرعی و روستایی با سازمان راهداری است، اما 200 هزار کیلومتر راه فرعی و روستایی آن قدر حجم وسیعی را شامل می شود که ترجیح داده شده امور مربوط به پیگیری برای نصب تابلوها و علائم در این مسیرها به ادارات راه و شهرسازی هر استان واگذار شود و آنها موظف هستند بر اساس بودجه ای که به همین منظور در اختیارشان قرار می گیرد وضع ایمنی از جمله نیاز به نصب علائم و تابلو در راه های محدوده خود را کنترل و در صورت نیاز اقدام کنند.

البته سخنان مدیرکل دفتر ایمنی راه و حریم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در حالی مشکل را صرفا به جاده های فرعی کشور معطوف می کند که بسیاری از شهروندان در جاده های اصلی و حتی بزرگراه های کشور به دلیل نبود حفاظ ایمنی دچار سانحه می شوند.

طرح ساماندهی علائم ایمنی راه

تابلوها گاهی نه تنها کم نیست، بلکه در برخی جاده ها ما با انباشتگی تابلو و علائم هم مواجه هستیم که این موضوع می تواند مشکل ساز شود، به این معنی که فراوانی تابلوها و علائم می تواند حساسیت رانندگان را نیز نسبت به پیام این تابلوها کم کند.

مدیرکل دفتر ایمنی راه و حریم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، با بیان این مطلب به اجرای طرحی از سوی سازمان راهداری اشاره می کند که بر اساس آن قرار است اثرگذاری تابلوها و علائم ایمنی راه که در جاده های کشور نصب شده است، افزایش یابد.

به گفته قربانی، براساس این طرح که طرح ساماندهی و افزایش اثرگذاری علائم ایمنی راه نام دارد، در محورهایی که بیش از اندازه استاندارد تابلو و علائم نصب شده باشد، این تابلوها حذف شده و به جای آن در محورهای فرعی و روستایی که با کمبود در این زمینه مواجه است، نصب شود.

دزدها مقصرند!

حتی گاردریل ها، علائم و تابلوهای نصب شده در جاده ها و کابل های برق داخل تونل ها نیز از شر سارقان در امان نیست.

مدیرکل دفتر ایمنی راه و حریم سازمان راهداری کشور، دل پری از سرقت تجهیزات نصب شده در جاده ها دارد. او می گوید همیشه هم مشکل کمبود تابلو و علائم از نصب نشدن نیست زیرا در بسیاری موارد تابلوها، گاردریل ها و علائم نصب شده در جاده ها به سبب جنس آنها سرقت می شود.

قربانی توضیح می دهد: تابلوها و علائم نصب شده در جاده ها به دلیل این که جنس شان از آلومینیوم است، طعمه مناسبی برای سارقان است. آنها این تابلوها را حتی در روز روشن هم با تجهیزات خاصی کنده و به سرقت می برند.

قربانی می گوید: اخیرا سرقت گاردریل های نصب شده در جاده ها هم افزایش داشته است، از طرفی کابل های برق داخل تونل ها نیز به دلیل این که جنس شان از مس است شبانه سرقت می شود.

مردم گزارش دهند

این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور از مردم می خواهد که در مواردی که احساس می کنند در فلان جاده فرعی یا محور روستایی و بخصوص در تقاطع هایی که ممکن است تابلوها و علائم در آن گویا نباشد، آن را با شماره 1000141 در میان بگذارند تا در کمیته ویژه ای که با حضور مسئولان سازمان راهداری و کارشناسان به طور دوره ای برای بررسی وضع تابلوها و علائم نصب شده در جاده ها تشکیل می شود در این باره تصمیم گیری شود.

هرچند مسئولان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور تاکید می کنند مسئولیت رسیدگی به وضع ایمنی راه های فرعی و روستایی که موضوع نصب علائم، تابلوها، خط کشی ها و... نیز جزئی از آن است بر عهده ادارات راه و شهرسازی استان ها گذاشته شده، اما برخی گزارش های مردمی از رسیدگی نکردن این ادارات به درخواست های اعلام شده و بخصوص اعلام نیاز اهالی روستاها برای ایمن سازی راه های پیاده رو و سواره رو، حکایت دارد.این امر ضرورت نظارت هرچه بیشتر مسئولان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور بر عملکرد ادارات و شهرسازی استان ها را روشن می کند.

نکته پایانی و مهم این است که چنانچه در چنین مواردی کوتاهی و قصور سازمان راهداری و ادارات تابعه آن در نصب تابلو، حفاظ، گاردریل و علائم هشدار دهنده بر اساس رای دادگاه ثابت شد، وظیفه قانونی و انسانی حکم می کند مسئولان ذی ربط در اسرع وقت خسارت ناشی از آن را بپردازند، هر چند مرگ جوان تنکابنی و برگشت بینایی دختر سیزده ساله تهرانی به لحاظ عاطفی هرگز قابل جبران نیست.نظرات شما عزیزان:

احمدی
ساعت18:44---4 مرداد 1392
ازارائه اینگونه مطالب آموزشی تشکر می کنم.

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

      جمعه 4 مرداد 1392برچسب:,
مطال گذشته

·

دعای ویژه دهه اول ماه ذی‌الحجه ارسال در : 1392/7/16 7:30

·

پیش بینی وضع هوای استان مازندران ارسال در : 1392/7/15 10:35

·

مدارس رودپی ساری با مشارکت محلی هوشمندسازی می شوند ارسال در : 1392/7/15 10:30

·

خسارت 200 میلیارد ریالی سیل در مازندران ارسال در : 1392/7/9 8:54

·

پیش بینی وضع هوای استان مازندران ارسال در : 1392/7/9 8:48

·

آقای استاندار خوش آمدید اما ... ارسال در : 1392/6/20 9:0

·

تشديد نظارت درشهرک هاي ساحلی مازندران ارسال در : 1392/6/20 7:52

·

اطلاعيه مديريت بحران ارسال در : 1392/6/20 7:48

·

مهمترین عناوین روزنامه های سه‌شنبه ارسال در : 1392/6/19 8:12

·

پرواز به سرزمین وحی از 7 مهر ماه ارسال در : 1392/6/19 7:59

·

مهمترین عناوین روزنامه های دوشنبه ارسال در : 1392/6/18 8:17

·

هیزم تر به کسی فروختن !!! ارسال در : 1392/6/18 8:13

·

سكانداري استانداری مازندران به ربیع فلاح رسید ارسال در : 1392/6/18 8:4

·

مهمترین عناوین روزنامه های یکشنبه ارسال در : 1392/6/17 8:37

·

جدول قیمت خودرو در هفته اخیر ارسال در : 1392/6/16 9:6

·

آخرش معلوم شد، توی سبد یارو چه بود؟ ارسال در : 1392/6/16 8:56

·

پیش بینی وضع هوای استان مازندران ارسال در : 1392/6/16 8:47

·

مهمترین عناوین روزنامه های چهارشنبه ارسال در : 1392/6/13 9:32

·

عبوری در سمت شهردار ساری ابقاء شد ارسال در : 1392/6/12 17:50

·

پیش بینی وضع هوای استان مازندران ارسال در : 1392/6/12 10:8

درباره وبلاگ

این وب سایت برای انعکاس موضوعات و خبرهایی پیرامون بخش رودپی جنوبی آکند شهرستان ساری ایجاد شده است.
آرشیو مطالب

لینک دوستان